Историјат

Основна школа “Алекса Шантић” налази се на територији Месне заједнице Степановићево, Oпштина Нови Сад. Степановићево је 23 km удаљено од Новог Сада и гранично је место новосадске општине. Према последњем попису Степановићево броји око 2100 становника.

Настанак села везује се за насељавање ратних добровољаца током 1921. године из Херцеговине, Лике и Босне. Недуго након досељавања у ове крајеве током 1920-1921. покренута је иницијатива за оснивање школе, те је новембра 1921. године основана школа у четворогодишњем трајању (доказ се налази у прилогу- одломак из Летописа).

Садашња зграда школе је изграђена 1940. године и почела је са радом 1942. године, тада је важила за најмодернију школу у Новосадском срезу. Школа је у почетку била четворогодишња, да би 1953. године прерасла у осмогодишњу основну школу.

Становништво је врло наклоњено школи и укључено у њен рад, што свакако чини ову школу подстицајном средином за учење и стасавање образованих и квалитетних младих људи.